Forum Psy i Pudle Strona Główna Psy i Pudle
Forum dla miłośników czworonożnych przyjaciół
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Co ważniejsze na wystawie u pudla?

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Psy i Pudle Strona Główna -> DOG SHOW
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Oleniek




Dołączył: 19 Kwi 2010
Posty: 552
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Łódź
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Śro 9:49, 13 Lis 2013    Temat postu: Co ważniejsze na wystawie u pudla?

Tak się zastanawiam... Wiadomo na wystawach jeden pies wygra inny dostanie bdb. Zawsze mnie to zastanawiało, bo często psy są dla mnie równie piękne (choć widzę różnice) a mimo to wygrywa ten a nie tamten.

Czy zauważyłyście jakąś prawidłowość? Co zwykle jest ważniejsze?
równo rozczesany włos u jednego - czy gęściejszy a z lekka skręcony u drugiego?
ważniejsze jest np długie ucho czy prosty ogon?
pieknie noszony ogon czy piękne kątowanie?
jednolitość barwy czy doskonały chód?
profesjonalny handling czy rewelacyjna budowa ciała psa w połączeniu z nieprofesjonalnym wystawcą Wink i z lekka "boczącym się" psem?

Czy to po prostu zawsze tylko i wyłącznie widzimisię sędziego ?

Oczywiście abstrahując od tego że czasem sędzia się nie zna i walnie"ocenę" Zatem załużmy że pytam o oceny tych znających się sędziów.

Czy ktoś się pokusi o "uszeregowanie" cech piesków pod kątem ich "ważności" na wystawach?
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Efman




Dołączył: 22 Mar 2010
Posty: 4052
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Katowice
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Śro 12:52, 13 Lis 2013    Temat postu:

Oj,oj,oj ale trudne pytania zadajesz
Temat rzeka i w dodatku wartkim nurtem płynaca.
Podejrzewam, ile ludzi wystawiajacych,tyle opini,a każda subiektywna,łacznie z opiniami sedziow i ich ocenami.
Tez, wielokrotnie podobne pytania chodzily mi po glowie.
Mysle ze gdyby wprowadzono u pudli tak jak np u Boston Terierow,czy Gryfonikow Ocenę punktową byloby jasniej i mozna byłoby na jej podstawie uszeregować cechy pudla jak to nazwalas "pod kątem ich "ważności" na wystawach? "
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Cheritka




Dołączył: 20 Mar 2010
Posty: 10301
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Warszawa
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Śro 14:40, 13 Lis 2013    Temat postu:

A ja po wielu latach obserwacji, widzę, że jak pudel pięknie chodzi to wiele mu się wybacza.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Oleniek




Dołączył: 19 Kwi 2010
Posty: 552
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Łódź
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Śro 15:28, 13 Lis 2013    Temat postu:

A jak to jest z oceną punktową? napisz coś więcej? czemu oni są inaczej oceniani niż my - pudlowi? sami to sobie wywalczyli?
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Efman




Dołączył: 22 Mar 2010
Posty: 4052
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Katowice
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Śro 18:56, 13 Lis 2013    Temat postu:

Oleniek napisał:
A jak to jest z oceną punktową? napisz coś więcej? czemu oni są inaczej oceniani niż my - pudlowi? sami to sobie wywalczyli?

Nie mam pojęcia,dlaczego niektore rasy sa oceniane tym systemem,a inne nie.
przydal by się na forum jakiś kynolog
W kazdym bądz razie jak dla mnie jest bardziej ,przejrzysty i czytelny.
Tak się przedstawia
Ocena punktowa

Wrażenie ogólne
10

Wyraz
10

Głowa(kufa, szczęka, żuchwa, zgryz, czaszka i stop)
15

Oczy
05

Uszy
05

Szyja, linia grzbietu, tułów i ogon
15

Kończyny przednie
10

Kończyny tylne
10

Łapy
05

Maść, szata i znaczenia
05

Chód
10

Ogółem
100

Pewno w przypadku pudla mozna by dodac,np.szerokośc,glębokośc klatki piersiowej,czy za przygotowanie szaty(jakis dodatkowy punkcik)itd.

A jeszcze według mnie byloby wskazane,ze jesli sędzia zaniża punkty,powinien napisac adnotacje dlaczego:np:
Kufa krótka,ogon zakręcony,szata w zlej kondycji etcetera.

W takiej formie jak aktualnie oceniane sa pudle i pewno inne rasy też,często spotykalam sie z tym,że sedzia w opisie szeroko rozwodzi sie o pewnych niedoskonalościach psa,a w końcu i tak przyznaje ocenę doskonala.
W ocenie punktowej byłoby jasne,pies zdobywa 100 punktow,znaczy jest doskonaly,a jesli mniej juz doskonalym byc nie moze.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Oleniek




Dołączył: 19 Kwi 2010
Posty: 552
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Łódź
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Czw 10:51, 14 Lis 2013    Temat postu:

Dzięki
Cytat:
A jeszcze według mnie byloby wskazane,ze jesli sędzia zaniża punkty,powinien napisac adnotacje dlaczego:np:
Kufa krótka,ogon zakręcony,szata w zlej kondycji etcetera.
No to by było super... Raz wygrałyśmy z trzema innymi sukami i do dziś nie wiem dlaczego

Cytat:
W takiej formie jak aktualnie oceniane sa pudle i pewno inne rasy też,często spotykalam sie z tym,że sedzia w opisie szeroko rozwodzi sie o pewnych niedoskonalościach psa,a w końcu i tak przyznaje ocenę doskonala.


Miałam kiedyś takiego sędziego który przyznał nam dosk. I lokatę CWC a na koniec powiedział "Pani wie że do żaden Champion (o Belce) daję jej to co mogę tylko dlatego że nie było konkurencji" No i ciesz się tu z oceny! Jak miał jakieś uwagi to mógł powiedzieć a tak najpierw się dowiedziałam że to to i to doskonałe, to mniej a na koniec taki zonk.

Cytat:
W ocenie punktowej byłoby jasne,pies zdobywa 100 punktow,znaczy jest doskonaly,a jesli mniej juz doskonalym byc nie moze.
No cóż ja bym zrobiła widełki. Nie same 100 pkt daje doskonałą, ale "od do". No i niestety u nas-pudlowych przy tak małej populacji sypnęłyby się te oceny i gorsze
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Efman




Dołączył: 22 Mar 2010
Posty: 4052
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Katowice
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Czw 13:35, 14 Lis 2013    Temat postu:

Oleniek napisał:

Cytat:
W ocenie punktowej byłoby jasne,pies zdobywa 100 punktow,znaczy jest doskonaly,a jesli mniej juz doskonalym byc nie moze.
No cóż ja bym zrobiła widełki. Nie same 100 pkt daje doskonałą, ale "od do". No i niestety u nas-pudlowych przy tak małej populacji sypnęłyby się te oceny i gorsze


Dla mnie doskonaly, w pelnym slowa znaczeniu,to taki na setkę,widelki dla bardzo dobrych,dobrych i dostatecznych.I wtedy ocena doskonala mialaby jakąs wartośc.
Chociaz z drugiej stony idealow zgodnych ze wzorcem nie ma,jedynie sie dazy do niego(mam nadzieje),więc gdyby tak stricte oceniać pudle wg wyżej podanej punktacji mogloby sie okazac,ze tylko jakiś ulamek procenta zasluguje na najwyższą notę.

Cytat:
... Raz wygrałyśmy z trzema innymi sukami i do dziś nie wiem dlaczego



Cytat:
Miałam kiedyś takiego sędziego który przyznał nam dosk. I lokatę CWC a na koniec powiedział "Pani wie że do żaden Champion (o Belce) daję jej to co mogę tylko dlatego że nie było konkurencji" No i ciesz się tu z oceny! Jak miał jakieś uwagi to mógł powiedzieć a tak najpierw się dowiedziałam że to to i to doskonałe, to mniej a na koniec taki zonk.


U nas na jednej z wystaw,było jeszcze ciekawiej;
Sędzina napisala o Manuelu " wzorcowy przedstawiciel swojej rasy,pies doskonaly pod każdym wzgledem".
Oczywiście czulam sie mile połechtana,chociaz doskonale zdaje sobie sprawę,ze to bujda na resorach.
Sędzina doświadczona,zna sie na pudlach,sama wiele lat hodowala,więc zachodzi pytanie dlaczego tak napisala ,czy poprostu byla na tyle znudzona/zmęczona,że psu sie nie przyjrzala,czy moze gdyby zaczęla psy wnikliwie i fachowo oceniać,zniechęcila by polowę wlasciceli do wystaw,w szczegolności zaś nowincjuszy.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
dogoEM




Dołączył: 21 Mar 2012
Posty: 21
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Kutno
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Czw 19:19, 14 Lis 2013    Temat postu:

znajomemu sędzia napisał: skromnej urody suczka
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Trageszka




Dołączył: 19 Cze 2019
Posty: 4
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Radom
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Śro 21:08, 19 Cze 2019    Temat postu:

Konkretne porady - świetny post! Naprawdę muszę częściej tu zaglądać.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Psy i Pudle Strona Główna -> DOG SHOW Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin